0

Proč zdražují malé byty ?

Jaké jsou hlavní důvody zdražení malých bytů ? Předpokládáme, že důvodů je více. Jednak díky snížení úrokových sazeb je vlastní bydlení dosažitelnější i pro méně majetné,  a druhým důvodem je nákup malých bytů za účelem pronájmu, tedy investice.

Zvýšením sazby DPH na pozemky, která byla dříve nulová je nyní 21 %. Developerské společnosti tak museli upravit ceny nemovitostí a tuto změnu započítat do koncové ceny nemovitosti. Podle vyjádření developerů tvoří pozemek zhruba 15 – 30 % z ceny bytu.

peníze

malé byty – více peněz

 

Od počátku hospodářské krize, kdy ceny nemovitostí klesaly, se nemovitosti styly zajímavou investicí. Nejvyšší výnos dnes představují právě menší byty k pronájmu. V průběhu krize se cenová válka developerů projevila také na snížení kupních cen.

Dříve bylo možné koupit malý byt za cenu okolo 1 mil. Kč v okrajových lokalitách Prahy. Dnes budete hledat těžko stejný byt, ve stejné lokalitě za cenu pod 1,5 mil. Kč.

Dnes se výnos z pronájmu nemovitostí stává menší, ale stejný problém je také na finančních trzích, kde úroky na spořících účtech a termínovaných vkladech málokdy předstihnou inflaci. Je tedy na zvážení zda kupovat byt k pronájmu na hypoteční úvěr. Je dobré zvážit všechny „pro“ a „proti“.

Sdílejte nás

Jaroslav Karas

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *