Vlastní bydlení nebo pronájem bytu. Jaký je trend ?

Je v dnešní době více lidí nakloněno vlastnímu bydlení nebo pronájmu bytu. Bude v budoucnu dostatek bytů na pronájem, nebo dokonce bude těchto bytů nadbytek ?

dum

vlastní byt nebo pronájem ?

Co ovlivňuje rozhodnutí nad vlastním bydlením:

  • věk (čím starší, tím více chceme bydlet ve vlastním)
  • ekonomické postavení (stabilní práce)
  • rodina (zabezpečení vlastní rodiny, případně založení vlastní rodiny)
  • ekonomická situace na trhu (dostupnost financování nemovitosti

Vzhledem k současné situaci na realitním trhu, hypotečním trhu a sociálně demografických datech, jsme dospěli k závěru:

Navrhli jsme pozitivní faktory, které budou podporovat nákupní trend vlastního bydlení. Dále jsme sestavili negativní faktory, které budou do budoucna ohrožovat nákup vlastního bydlení, a to se projeví na zvýšeném zájmu o pronájem nemovitostí.

Pozitivní faktory ovlivňující nákup vlastního bydlení:

  • sazba hypotečních úvěrů v rozmezí 2,5-3,8%
  • mírný ekonomický růst
  • snížení nezaměstnanosti

Na druhou stranu může však být nájemní bydlení pro část lidí čím dál tím zajímavější, protože díky deregulaci nájemného a uvolnění trhu s těmito byty zmizely velké rozdíly v nájemném. Sedmdesát až osmdesát procent Čechů bydlí ve vlastním bytě či domě a obdobný trend lze vysledovat i v ostatních východoevropských zemích, rekordmanem je v tomto směru Rumunsko – ve vlastním tam žije devět lidí z deseti. Množství lidí, kteří bydlí v nájmu, se v Česku nadále neustále snižuje.

Důkazem jsou statistiky. Ještě v roce 1980 počet nájemních bytů přesahoval hranici 40 procent. O více než třicet let později trh nájemního bydlení poklesl o polovinu. Nájemních bytů tím pádem začíná být na trhu mírný přebytek, protože lidé o ně nemají takový zájem jako v minulosti. To zájemcům o bydlení v nájmu umožňuje byt si dobře vybrat, zároveň přitom mohou podle analytiků počítat s tím, že spíše přimějí majitele, aby jim byt dlouhodobě pronajal za rozumné nájemné.

Horší zprávu to nezřídka znamená pro lidi, kteří si koupili byt v novostavbě jako investici nebo pro to, aby se do ní v budoucnu přestěhovali oni nebo jejich děti s tím, že například výdaje spojené s hypotékou pokryjí z pronájmu. Nyní se však až na výjimky nedaří tyto byty pronajímat za tak vysokou cenu jako tomu bylo ještě před několika lety.

Lidé, kteří chtějí takové bydlení, si v posledních letech raději vezmou vlastní hypotéku. Výrazně levnější jsou jen pronájmy starších nerekonstruovaných bytů. I ty jsou však příliš drahé pro lidi v obtížné životní situaci, o které navíc nemají majitelé bytů zájem, obcím však nájemní byty zvláště pro podobné případy nezřídka chybí, jelikož často byly ve svém vlastnictví až na výjimky prodaly.

Sdílejte nás

Jaroslav Karas